Jak vybrat barvu? - Tipy a triky - Printing.cz - Tisk, pre-press a knihařské zpracování

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy a triky

Jak vybrat barvu?

19. února 2001, 17.12 | Jakýkoliv požadavek na přesnou reprodukci určité barvy by měl být podložen její bližší identifikací v určitém barevném systému.

Barvu je možné reprodukovat buď jako výtažkovou, která bude tištěna běžným soutiskem barev CMYK. V takovém případě je důležité znát procentní podíl jednotlivých základních barev např. 25% azurové (Cyan) a 45% žluté (Yellow).

Nebo je možné barvu definovat jako přímou - pak je nezbytný její název v některém systému barev - např. HKS 52K nebo PANTONE 317C.

Při práci s barvami jsou nezbytné barevné vzorníky, ve kterých jsou jednotlivé odstíny přesně zobrazeny. Barevné vzorníky existují jak pro výtažkové, tak pro přímé barvy. Na trhu jich je velká řada, především se však pracuje se systémem Pantone.

Některé barevné vzorníky umožňují navíc zvolení nejbližšího ekvivalentu příslušné přímé barvy.

Např. vzorník PANTONE Process Color Imaging Guide 1000 nabízí pro přímou barvu PANTONE 2905C následující procentní vyjádření výtažkových barev pro reprodukci běžným čtyřbarvotiskem: 43% azurové, 6% purpurové, 0% žluté, 0% černé. Některé přímé barvy však nemají ve skutečnosti žádný odpovídající ekvivalent, který by bylo možné standardním čtyřbarvotiskem vytisknout.

Tématické zařazení:

 » Články  » Tipy a triky  

 » Články  » Novinky v polygrafii  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: