Lidé nemají ponětí, co to DSLR vlastně je - Pokročilejší témata - Printing.cz - Tisk, pre-press a knihařské zpracování

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Pokročilejší témata

Lidé nemají ponětí, co to DSLR vlastně je

16. března 2022, 11.38 | I když je doba rozkvětu DSLR dobře za námi, nezdá se, že bychom se této zkratky v brzké době zbavovali.

Nově zveřejněný nákupní průvodce New York Post to potvrzuje: téměř polovina jeho tipů pro „Nejlepší DSLR“ jsou ve skutečnosti bezzrcadlovky.

 

 

Vtipně dezinformovaný nákupní průvodce

Samostatné fotoaparáty jsou součástí stále více specializovaného koníčka díky vzestupu fotoaparátů smartphonů a průměrný člověk v dnešní době nemusí mít ponětí, do čeho se pouští.

V této příručce s názvem „8 nejlepších DSLR fotoaparátů pro začátečníky a profesionály ke koupi na Amazonu“ (kterou NY Post pravděpodobně sestavil jen proto, aby se pokusil dostat co nejvíce z návštěvnosti  vyhledávačů), je toho hodně špatně.

 

Zatímco například DSLR Nikon D850 je zobrazena na obrázku záhlaví a její fotografie je v seznamu, ve skutečnosti se nedoporučuje. Ne, NY Post chtěl ve skutečnosti použít fotografii fotoaparátu D7500.

 

(Snímek článku New York Post pro 8 nejlepších „DSLR“ fotoaparátů)

 

„Nejlepší DSLR fotoaparáty“ vybrané Newyorskými novinami jsou Canon Rebel T7, Canon M50 Mark II, Canon EOS 90D, Nikon D7500, Nikon D3500, Sony Alpha a7, Pentax K-70 a Olympus OM-D E- M1 Mark III. Zatímco T7, 90D, D7500, D3500 a K-70 jsou skutečně DSLR fotoaparáty, M50, a7 a E-M1 III jsou bezzrcadlovky.

 

Usmívám se také nad větami jako „Pokud by bohové použili DSLR fotoaparát, mohl to být právě tento“ k popisu bezzrcadlovky Olympus OM-D E-M1 Mark III a „Tento fotoaparát Sony je skutečně alfa pes“ popisují dvě generace staré Sony Alpha 7 II.

 

 

Zjevně ani „bohové“ neznají rozdíl mezi DSLR a bezzrcadlovkami, dodáva autor článku Jaron Schneider.

 

I když se jen podíváme na fotoaparáty doporučené v tomto seznamu a ignorujeme tyto neužitečné popisy a chybnou identifikaci, je to směs zastaralých fotoaparátů, které mohou být v pořádku pro začátečníky, ale pravděpodobně nejsou tou nejlepší volbou pro profesionály (dvě skupiny, kterým tento článek má být adresován).

 

Časté nejasnosti ohledně toho, co je to DSLR

Ale hlavní problém, na který tento příběh poukazuje, je, že průměrný člověk prostě nemá ponětí, co je DSLR, a kdo je může vinit? Nejméně 15 let se termín „DSLR“ běžně používá k označení jakéhokoli fotoaparátu s výměnnými objektivy (na rozdíl od pevných objektivů nebo kompaktních fotoaparátů). A zatímco fandové a fotografové již dlouho chápou rozdíl, průměrný člověk obecně nazývá DSLR vše, co není jeho smartphone.

Dokonce i dnes, kdy všichni kromě Pentaxu přestali vyrábět nové DSLR, má „Nejlepší DSLR fotoaparát“ přesný objem vyhledávání (počet vyhledávání výrazu za měsíc) jako „Nejlepší  bezzrcadlový fotoaparát“.

 

NY Post se chytil do této pasti. Společnost jde dokonce tak daleko, že nesprávně vysvětluje, co je DSLR:

Fotografičtí nadšenci i amatérští fotografové mohou těžit z použití DSLR fotoaparátu. Zkratka znamená digitální jednooká zrcadlovka (digital single-lens reflex), což je typ digitálního fotoaparátu, který uživateli umožňuje měnit objektivy podle svých fotografických potřeb."

 

Nesprávná definice DSLR od NY Post.

 

Ale abychom NY Post jen nekřivdili, nakonec zmiňují správnou odpověď níže v tom samém článku:

Má také funkci zrcadlení, na rozdíl od bezzrcadlovky, která odráží obraz zpět k vám v hledáčku a pomáhá tak dosáhnout dokonalého záběru."

 

Toto je správně. Fotoaparáty DSLR používají zrcadlo k odrazu přicházejícího světla do hledáčku, což fotografovi poskytuje skutečný optický pohled na svět, který komponuje. Po stisknutí spouště se zrcátko vyklopí a světlo dopadá na obrazový snímač za zrcadlem. V bezzrcadlovce není žádné zrcadlo (odtud název) a přicházející světlo vždy dopadá na obrazový snímač. Hledáček je elektronický namísto optického a umožňuje fotografovi pohled na svět prostřednictvím digitálního displeje.

Opravená definice NY Post bohužel nezachrání publikaci od úplného ignorování této definice a doporučení bezzrcadlovek pro téměř polovinu svého seznamu.

 

Zkratka, které se budeme asi těžko zbavovat

Anekdoticky tento problém chápu. Přátelé a známí, kteří za mnou přicházejí s žádostí o doporučení fotoaparátu, většinou říkají, že chtějí něco lepšího, než je jejich iPhone, a ptají se mě, zda mohu doporučit DSLR. Jako někdo, kdo byl hluboce zapojen do světa fotografie po více než deset let, se okamžitě zkroutím, když to slyším, protože vím, že to, co hledají, nemusí být nutně DSLR, ale kdykoli se pokusím vysvětlit rozdíl, vidím, jak se jejich oči klíží.

 

Neposlouchají mě, je jim to jedno, jen chtějí, abych jim řekl, jaký fotoaparát si mají koupit. Takže poraženě povzdechnu a přikývnu a dám jim své doporučení.

 

Záleží na tom, že bezzrcadlovky nejsou DSLR? Ne, fakt ne. Ne pro většinu běžných spotřebitelů, kteří chtějí jen „dobré fotografie“ každodenního života. Je to jedna z věcí, kterou všichni víme a uděláme vše pro to, abychom o ní informovali ostatní, ale je to prohraná bitva. DSLR se snáze řekne než bezzrcadlovka a je to termín, který se zdá být neoddělitelně spjatý s fotoaparáty vyšší třídy, ať už zrcadlové nebo ne.

Vzdávám se a jsem smířený se svým osudem: možná nikdy se této zkratky nezbavíme.

 

Takže ano, jděte do toho pořiďte si  Sony Alpha 7 II DSLR. Je skvělý.

 

 

Autor článku: Jaron Schneider

 

Zdroj: https://petapixel.com/2022/03/14/people-have-no-idea-what-a-dslr-actually-is/

Author: JARON SCHNEIDER

Author: JARON SCHNEIDER

Author: JARON SCHNEIDER

Tématické zařazení:

 » Články  » Pokročilejší témata  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: