Do App Store dorazil Adobe Reader - Novinky v polygrafii - Printing.cz - Tisk, pre-press a knihařské zpracování

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky v polygrafii

Do App Store dorazil Adobe Reader

31. října 2011, 17.10 | iOS sice běžné PDF dokumenty číst umí, ale některé dodatečné možnosti jeho vlastní čtečce přece jenom scházejí. Ovšem od pondělí 17. října již ani náročnější uživatelé nepřijdou zkrátka, protože od té doby se v App Store nachází aplikace Adobe Reader, tedy čtečka „přímo od zdroje“

iOS sice běžné PDF dokumenty číst umí, ale některé dodatečné možnosti jeho vlastní čtečce přece jenom scházejí. Ovšem od pondělí 17. října již ani náročnější uživatelé nepřijdou zkrátka, protože od té doby se v App Store nachází aplikace Adobe Reader, tedy čtečka „přímo od zdroje“ (Adobe k tomu vydala tohle oznámení na svém blogu pro Acrobat).

Proti vlastní čtečce iOS Adobe Reader navíc umožňuje nahrávat PDF portfolia, balíčky, anotace (poznámky) a dokreslovaná označení. Dovoluje otvírat dokumenty chráněné hlesem nebo softwarem Adobe LiveCycle a umí nahrávat soubory do jiných aplikací pomocí příkazu „Otevřít v“ („Open In“). A samozřejmě se začne Reader nabízet jako možná volba ve všech aplikacích iOS, jež tento příkaz podporují.

Dokumenty lze číst po jednotlivých stránkách nebo v režimu průběžného rolování, aplikace poskytuje vyhledávací funkci a možnost vkládání záložek. A stejně jako v Readeru pro osobní počítače se dá na konkrétní stránky přeskakovat klepnutím na jejich miniatury. PDF dokument je z aplikace možné odeslat elektronickou poštou a mohou se též tisknout pomocí funkce AirPrint (pokud ovšem daný dokument nemá tisk zakázaný). A také lze v PDF dokumentech vybírat text a kopírovat ho do systémové schránky.

Adobe Reader pro iOS se tak do značné míry vyrovná svým protějškům pro osobní počítače, ostatně jako číslo verze Adobe uvádí „10.1.0“. (Zatím však Adobe pod iOS nepodporuje vytváření a editaci anotací, ty umí Reader jen číst, do budoucnosti však prý o doplnění jejich editace uvažuje).

Aplikace funguje na iPhonech 3GS, 4 a 4S, iPodech touch třetí a čtvrté generace a na iPadech, navíc vyžaduje iOS 4.2.5 nebo vyšší. Je to univerzální aplikace, pro iPad nabízí uzpůsobené uživatelské rozhraní. Podporuje řadu různých jazyků, včetně češtiny. A samozřejmě, stejně jako Adobe Reader pro jiné platformy se dá stáhnout zdarma.

Adobe Reader ovšem není zdaleka jedinou možností, jak pod iOS číst PDF dokumenty. Vedle již zmíněné čtečky samotného iOS dokáže PDF soubory od verze 1.1 číst též aplikace iBooks. Ti, kdo se nespokojili se základními funkcemi těchto aplikací Applu, často sáhli po programu GoodReader (existuje i v samostatné variantě pro iPad). Tahle aplikace toho umí opravdu hodně, avšak za to se musí zaplatit, stojí 4,99 USD (nebo 3,99 EUR). GoodReader zřejmě stále zůstane volbou pro nejnáročnější uživatele, ale mnozí asi teď dají přednost bezplatnému řešení Adobe, budou-li potřebovat dodatečné funkce pro práci s PDF dokumenty.

Mimochodem, už od srpna Adobe v App Store nabízí svou aplikaci CreatePDF, jež umí PDF dokumenty vytvářet. Jde však spíše o převodník jiných souborů do tohoto formátu, vlastní převod do PDF probíhá na serverech Adobe, proto aplikace potřebuje připojení k Internetu. Díky tomu by měla generovat kvalitní výstupy, za což si ovšem Adobe nechá patřičně zaplatit, CreatePDF stojí 9,99 USD (7,99 EUR).

 

Vlastimil Král

Tématické zařazení:

 » Články  » Novinky v polygrafii  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: