Nikon snižuje hmotnost superteleobjektivů s novými objektivy AF-S NIKKOR 600 mm f/4E FL ED VR a AF-S NIKKOR 500 mm f/4E FL ED VR - Články - Printing.cz - Tisk, pre-press a knihařské zpracování

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Články

Nikon snižuje hmotnost superteleobjektivů s novými objektivy AF-S NIKKOR 600 mm f/4E FL ED VR a AF-S NIKKOR 500 mm f/4E FL ED VR

AF-S NIKKOR 500 mm f/4E FL ED VR

3. srpna 2015, 17.32 | Nikon uvádí dva nové profesionální superteleobjektivy s nejlehčí konstrukcí ve své třídě: AF-S NIKKOR 600 mm f/4E FL ED VR a AF-S NIKKOR 500 mm f/4E FL ED VR.

 

Tyto objektivy Nikon nové konstrukce zlepšují výkonnost a výrazně snižují hmotnost dvou osvědčených profesionálních superteleobjektivů. Nový objektiv 500 mm f/4E je o 20 % lehčí než jeho předchůdce. Nový objektiv 600 mm f/4E je o neuvěřitelných 25 % lehčí. 


Oba objektivy obsahují nové optické konstrukce využívající lehké fluoritové optické členy, antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat a optická skla ED. Působivé snížení hmotnosti umožnilo využití fluoritových optických členů a hořčíkových slitin v mechanické konstrukci objektivů. Oba objektivy nabízejí rovněž další nové technologie. Mezi tyto technologie patří elektromagnetické ovládání clony pro konzistentnější, přesnější expozice při použití rychlého sériového snímání: funkce, kterou ocení každý fotograf rychlých akčních sportů. Oba objektivy jsou vybaveny rovněž nejnovější verzí technologie redukce vibrací Nikon, která nabízí působivou výhodu možností použití o 4 EV delších časů závěrky než obvykle a zahrnuje režim SPORT pro snadné sledování rychlých akcí. Mezi další nové vybavení patří otočný prstenec se stativovým závitem a okem pro zabezpečení typu Kensington a zcela nová ložiska pro snadnou změnu orientace fotoaparátu. Oba objektivy jsou rovněž vybaveny fluorovými vrstvami Nikon, které aktivně odpuzují vodu, prach a nečistoty. 

Zurab Kiknadze, Product Manager, Lenses, Accessories & Software u společnosti Nikon Europe, říká: „Tyto objektivy NIKKOR se zcela novou optickou konstrukcí řeší jeden z hlavních problémů superteleobjektivů - hmotnost. Oba superteleobjektivy představují skvělý výkon s ohledem na snížení hmotnosti a nabízejí novou optickou konstrukci s vyšší kvalitou obrazu a nejmodernější technologie v oblasti objektivů. Lehké konstrukce představují v praxi značný rozdíl, snižují namáhání těla a umožňují vyváženější manipulaci.

 

"Lepší vyvážení

Každý, kdo tráví čas v poli s rozměrnými superteleobjektivy ví, že každý gram se počítá a že velmi důležitá je rovněž rychlost. Nové objektivy mají díky použití fluoritových optických členů nízkou hmotnost, aniž by došlo k negativnímu ovlivnění kvality obrazu. Nový objektiv 500 mm s hmotností 3 090 g je o 790 g lehčí než jeho předchůdce a váží méně než současný objektiv 200-400 mm f/4 VR II. Nový objektiv 600 mm váží přibližně 3 810 g a je o působivých 1 250 g lehčí než jeho předchůdce. Oba objektivy se méně „převažují dopředu" a využití fluoritových optických členů přispívá rovněž ke zlepšení optické výkonnosti. V kombinaci s vysokou světelností f/4 u obou objektivů a působivým systémem redukce vibrací Nikon poskytují nové superteleobjektivy vynikající přesnost a brilanci obrazu. Sportovní fotografové a fotografové divokých zvířat tak budou nosit méně a zvládnou zachytit více.

 

Vynikající stabilita a spolehlivost

Množství nových funkcí zaručuje, že nové objektivy Nikon 500 mm a 600 mm poskytují výjimečnou úroveň stability při fotografování. Nejnovější generace technologie redukce vibrací Nikon poskytuje oběma objektivům působivou výhodu možností fotografovat o 4 EV delšími časy závěrky než obvykle a dosahuje účinné minimalizace rozmazání způsobovaného chvěním fotoaparátu. Činnost redukce vibrací je tichá a oba objektivy jsou vybaveny režimem redukce vibrací Nikon SPORT, stejně jako automatickou detekcí použití stativu. Režim redukce vibrací SPORT poskytuje při fotografování rychlých pohybů stabilní obraz v hledáčku a umožňuje dosahovat snímacích frekvencí sériového snímání a minimálního zpoždění závěrky na obdobné úrovni, jaké lze dosáhnout při vypnuté redukci vibrací. Objektivy jsou vybavené rovněž elektromagnetickým ovládáním clony. Tento speciální mechanismus umožňuje lepší sledování objektu automatickým zaostřováním a zaručuje stabilnější automatické řízení expozice, zejména při fotografování vysokými snímacími frekvencemi.

 

Rychlé zaostřování

Ultrazvukový zaostřovací motor (SWM) Nikon zajišťuje extrémně rychlé a velmi tiché automatické zaostřování s možností snadné manuální úpravy zaostření. K dispozici jsou kromě manuálního režimu dva režimy automatického zaostřování: A/M upřednostňuje automatické zaostřování i při použití zaostřovacího kroužku objektivu a M/A umožňuje ihned přepnout z automatického na manuální zaostřování v režimu AF. Nový omezovač rozsahu zaostřitelných vzdáleností u obou objektivů umožňuje fotografům limitovat zaostřovací rozsah, takže je výsledná rychlost zaostřování ještě vyšší. Spínač omezení rozsahu zaostřitelných vzdáleností nabízí dvě polohy: FULL (plný rozsah) a ∞ - 10 m u objektivu 600 mm, resp. FULL (plný rozsah) a ∞ - 8 m u objektivu 500 mm. Kromě toho byla snížena nejkratší zaostřitelná vzdálenost na 3,6 m u objektivu 500 mm a na 4,4 m u objektivu 600 mm.

 

Zlepšený optický výkon

Oba objektivy obsahují zcela přepracovanou optickou konstrukci složenou z 16 čoček ve 12 optických členech. 
Objektiv 600 mm obsahuje čtyři optické členy ze skel s extrémně nízkým rozptylem světla (ED), objektiv 500 mm obsahuje tři tyto optické členy. Oba objektivy využívají antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat a dva fluoritové optické členy. Optické konstrukce minimalizují projevy barevné vady, výskyt závoje a reflexy. Dále jsou objektivy vybaveny devítilamelovou clonou s kruhovým otvorem pro získání přirozeně působící reprodukce neostrých míst obrazu a čistého oddělení objektu od pozadí.

 

Vylepšená ergonomie

Množství ergonomických vylepšení znamená, že tyto nové objektivy nabízejí výrazně zlepšenou manipulaci. Nové fluoritové optické členy nejen pomáhají snižovat celkovou hmotnost: tyto optické členy vedou rovněž k nižší hmotnosti předního konce obou objektivů a posunují těžiště směrem dozadu pro lepší stabilitu při práci.

Oba objektivy jsou vybaveny prstenci se stativovým závitem obsahujícími zcela nová ložiska pro hladší změnu nastavení fotoaparátu do orientace na šířku a na výšku. Pro lepší přenosnost objektivů byla patice pro montáž na stativ přemístěna blíže k zadní části objektivu, což umožňuje snadné nasazení dodávané sluneční clony na objektivy v obrácené poloze. S každým objektivem je dodáván rovněž prstenec pro montáž na jednonohý stativ, který nabízí lepší stabilitu při fotografování z jednonohého stativu. Oba objektivy zachovávají stávající zásuvný držák filtrů o průměru 40,5 mm.

 

Vynikající pracovní nástroje

Tyto objektivy pokrývají velké vzdálenosti pro fotografování motivů, jako jsou motorové sporty, venkovní sporty, velká zvěř i ptáci. Objektivy umožňují fotografovat v téměř libovolném světle a poskytují snímky s vynikající ostrostí a kontrastem. Vzhledem k tomu, že fotografování divokých zvířat a akčních událostí často znamená nepříznivé podmínky, jsou oba objektivy 500 mm a 600 mm vybaveny novým ochranným sklem s fluorovou vrstvou v přední části. Vrstva odpuzuje vodu, prach a nečistoty, a rovněž usnadňuje čištění ochranného skla bez rizika poškození jeho povrchu. V kombinaci s odolnou konstrukcí objektivů a okem pro zabezpečení typu Kensington na prstenci se stativovým závitem jsou objektivy vybavené vším potřebným, aby přestály vysoké nároky profesionálního provozu.

 

Příslušenství

Objektivy AF-S NIKKOR 600 mm f/4 E FL ED VR a AF-S NIKKOR 500 mm f/4 E FL ED VR jsou kompatibilní s širokou nabídkou telekonvertorů AF-I/AF-S včetně telekonvertorů řady TC-20E, které umožňují zachování automatického zaostřování při použití na fotoaparátech s podporou světelnosti f/8. Oba objektivy jsou rovněž kompatibilní s novým (volitelným) kruhovým polarizačním filtrem C-PL405, který je vybaven kolečkem umožňujícím snadné otáčení filtrem po jeho vložení do objektivu.

Nikon v souvislosti s těmito objektivy uvádí rovněž dva nové kufry. Kufr CT-505 je určen pro objektiv 500 mm, zatímco kufr CT-608 slouží k ochraně objektivu 600 mm. Oba tyto odolné a současně lehké kufry jsou vybaveny sklopnou rukojetí pro snadné stohování a samostatným prostorem pro filtry a telekonvertory. 

Objektiv 600 mm je dodáván včetně nové sluneční clony HK-40 z jednoho kusu materiálu a objektiv 500 mm je dodáván včetně existující sluneční clony HK-34 z jednoho kusu materiálu. Další příslušenství dodávané s oběma objektivy zahrnuje prstenec Nikon pro montáž na jednonohý stativ, zásuvný filtr NC o průměru 40,5 mm, násuvný přední kryt a popruh LN-2.

 

Zdroj: nikon.cz

 

 

Zdroj: http://www.nikon.cz/cs_CZ/press_room/press_presentation.page?Period=New&Quarter=0&SY=0&ID=templatedata%5Ccs_CZ%5Cnews_article%5Cdata%5CBV-PR-WWA02072015-NIKKOR500-600mm

AF-S NIKKOR 600 mm f 4E FL ED VR

Tématické zařazení:

 » Články  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: