Dana Kyndrová - S nimi a bez nich… - Články - Printing.cz - Tisk, pre-press a knihařské zpracování

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Články

Dana Kyndrová - S nimi a bez nich…

Dana Kyndrová - S nimi a bez nich…

29. června 2016, 09.33 | Nenechte si ujít výstavu Dany Kyndrové - "S nimi a bez nich…" Výstava zahrnuje fotografie z autorčina nejznámějšího projektu z let 1990–1991, kdy se autorka několik

měsíců věnovala zachycení přelomové etapy novodobých českých a slovenských dějin - ukončení tzv. dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa. Po 25 letech se vypravila na místa zdokumentovaná na jejích fotografiích z 90. let a soubor obohatila o záběry, které i dnes připomínají sovětskou misi na našem území.

 

 

DANA KYNDROVÁ

 

Narodila se 4. dubna 1955 v Praze. Patří mezi nejvýznamnější české dokumentární fotografky. Začala fotografovat v 18 letech a věnovala se vždy černobílé humanistické fotografii. Do povědomí české fotografické veřejnosti vstoupila souborem fotografií z afrického Toga, kde strávila půl roku. Fotografickou esej o životě a zvycích jednotlivých národů vytvořila ještě několikrát. Společně s fotografem Karlem Cudlínem zachytila atmosféru prvních uprchlických táborů v Československu a odchod sovětských vojsk. Čtyřicet let soustavného sledování ruského národa vyústilo k rozsáhlou fotografickou publikaci Rusové... jejich ikony a touhy, vydané při příležitosti výstavy na Staroměstské radnici v roce 2015.

 

Na dráhu profesionální fotografky se vydala až roku 1992 poté, co obdržela půlroční grant na dokumentaci života švýcarských žen. Projektu sledujícím život ‘evropské' ženy se věnovala během devadesátých let a završila ho autorskou publikací Žena mezi vdechnutím a vydechnutím, respektive stejnojmennou výstavou na Staroměstské radnici v roce 2003.

 

Mnoho let se věnovala i zachycení atmosféry tzv. normalizace především na  komunistických masových akcích, ale i v každodenním životě, což v roce 2011 završila vydáním autorské publikace Rituály normalizace / Československo 70.-80. let. Na tento projekt volně navazuje i další téma, kterému se věnovala téměř rok - odchod sovětských vojsk z Československa.

 

Dana Kyndrová má na svém kontě více než 80 autorských výstav doma i v zahraničí a je držitelkou řady prestižních ocenění, mimo jiné byla osmkrát oceněna v soutěži Czech Press Photo, vyhrála hlavní cenu v národním kole Fujifilm Euro Press Photo Awards za soubor fotografií na téma hudebního vzdělávání zrakově postižených získala i grant primátora hl. m. Prahy.

 

Výstava se koná od 24. 6. do 4. 9. 2016 v Leica Gallery Prague, Školská 28, 110 00 Praha 1.

 

Zdroj: Leica Gallery Prague  /www.lgp.cz/

Zdroj: http://www.lgp.cz/cz/udalost/vystava/s-nimi-a-bez-nich.html

Dana Kyndrová - S nimi a bez nich…

Tématické zařazení:

 » Články  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: